Подорожувати по Україні — значить, милуватися просторами і шикарними пейзажами, а також розкривати секрети історії своєї країни. Як багато прекрасних місць є у нас, а не десь там за сімома морями. Але часто українці навіть не знають, скільки всього незвичайного і дивного навколо.
Кожного року учні КЗ «НВК «Якимівська гімназія» відкривають для себе ще незвідані куточки нашої держави. На початку цих літніх канікул ми вирішили відвідати східну частину України.
Наша подорож почалась 27 травня 2019 року. Нас зустрічала старовинна, насичена культурними та історичними пам’ятками, українська земля – Полтавщина. Спочатку ми відвідали гончарну столицю України – місто Опішня. Розташовано мальовниче селище між семи пагорбів, на березі в’юнкої річки Ворскла. Ще з прадавніх часів місцеві жителі знайшли тут поклади барвистої керамічної глини. Глиняний посуд цінувався як довговічний, практичний та гарний. Жодна сім’я не уявляла свого життя без розмальованих мисників, глечиків, горщиків, прикрас. Наприкінці 19 — на початку 20 століття в містечку працювало близько 1000 гончарів, продукція яких експортувалася майже на всі континенти світу. Тому не дивно, що саме тут був створений найбільший в Україні музей гончарства. Це чудовий музей просто неба, більшість експозицій, а це понад 35000 керамічних витворів мистецтва, розміщено на відкритому просторі. Ще була екскурсія по залах музею, де учні побачили безліч тарілок, дзвіночків, переглянули фільм про те, як виготовляли глиняний посуд. Але, напевно, найбільш за все запам’ятався майстер-клас з гончарної майстерності, де були власноруч створені маленькі тарілочки.
Наступна зупинка – Диканька. А саме, один із семи пам’ятків природи України, загальнодержавного значення – Кочубеївські дуби. При самісінькому в’їзді до селища, вздовж старої дороги на Полтаву, є кілька дубів-велетнів, що охороняються як пам’ятки природи. Кочубеївські дуби – пам’ятка природи вікових дерев, охороняється Законом України з 1964 року. Саме М.В. Гоголь навіки прославив Диканьку, звідси й починався той гоголівський край, що дав великому художнику слова силу й наснагу для творчості.
Далі – Іванова гора в м. Полтава. Це історичний центр Полтави, найкращий оглядовий майданчик міста. Діти милувалися з альтанки на долини Ворскли з Хрестовоздвиженським монастирем на сусідньому пагорбі. Також тут неподалік знаходиться музей Котляревського і пам’ятник галушок. Які ми також не оминули. На Івановій горі велике значення має музей-садиба Котляревського – це справжнісінька українська хата. Неподалік є сарай, комора та колодязь із журавлем, а навколо тин із квітами. Будівля має п’ять невеличких кімнат. У кімнатах залишилися деякі збережені особисті речі письменника: комод, дзеркало, ломбардний столик, картина невідомого автора. Учні були зачаровані емоційною розповіддю екскурсовода Миколи. Який дав змогу не лише оглядово поринути у тогочасне життя відомого поета та драматурга, а й доторкнутися до деяких речей та спробувати їх у виробництві, наприклад як прасували одяг та готували їжу у печі.
Останньою зупинкою у Полтаві був музей – Поле Полтавської битви. Музей створено в 1909 році на полі Полтавської битви поряд із Братською могилою воїнів. Поруч – пам’ятник Петру I і Сампсоніївська церква (1895).
Полтава – дуже барвисте яскраве місто. Дуже багато полтавців, і не тільки, піклуються про його красу та екологію. Не даремно ж у ньому дихається легко, і творяться кращі твори мистецтва, науки і техніки. Це місто для тих, хто втомився від суєти, хто хоче спокійного умиротвореного життя.
Наступного дня 27 травня ми відвідали першу столицю України – Харків. Хоч попереднього навчального року учні КЗ «НВК «Якимівська гімназія» вже проходили вулицями цього живописного міста, що розташоване на північному сході України, цього року ми не втратили можливість опинитися тут знову. Побували ми на головній вулиці міста – Сумській. Вона поєднує історичний центр міста з новим адміністративним, і тому в ній органічно злито історичне з сучасним, завжди вирує життя. Ми поринули у цікавий вирій повсякдення харківчан, прогулюючись алеями одного з найбільших парків Європи під відкритим небом – парком Горького. Відпочиаючи у цьому парку, ви не пройдете повз ретро-площадки, Французької зони, самого високого в Україні колесо обзору (55 метрів) та екстрім-парку. Дітей очікували екстримальні атракціони.
Не залишився без уваги і один із об’єктів природно-заповідного фонду України – Екопарк Фельдмана. Основною складовою екопарку є зоопарк, який налічує близько 2 000 тварин. В парку створено та працює Центр реабілітації рукокрилих — єдиний проект в Україні.
Наші канікули розпочались цікаво, яскраво та емоційно. Дякуємо туристичному агентству «Навколо світу», що запропонували нам цікаву та насичену програму. Бажаємо кожному, щоб це літо стало для вас надзвичайним, сповнене незабутніх вражень та яскравих подій.
На цьому подорожувати ми не зупинимось.
Вчитель Губар М.Л.